Fenti gondolataim általános érvényűek, azonban most egy EP döntésről beszélek mégis. Ez a döntés két év nyűglődés után, a napokban született meg, és rólunk, motorosokról szól. Konkrétan az EU területén érvényes biztonsági szabályokról és korlátozásokról határoztak a döntéshozók.
Az egyik legjelentősebb döntés leginkább a francia motorosokat érinti, hiszen náluk 1985 óta nem lehet 100 lóerőnél nagyobb teljesítményű motorkerékpárt forgalomba helyezni. Kitalálták a francia hatóságok, hogy a motoros balesetek jelentős hányada a nagy teljesítményű motorkerékpárok felelőtlen használata miatt következik be. Tehát megszületett a verdikt, amely ma is érvényben van. Maximum 100 lóerő és pont. Tehát például egy hivatalosan 98 lóerős KTM 950 SM nyergében sokkal kisebb valószínűséggel ér bennünket baj, mint egy 105 lóerős boxer hátán… Gondolom ők is tudták, hogy ez mekkora ökörség de a határt meg kellett szabni valahol. Nos, az EP most kimondta, hogy ez a törvény mehet a kukába, ilyen határt a jövőben nem lehet megállapítani. Ha valaki 300 lóerőre vágyik, az szíve joga. Igaz, csak 2016-tól. Hogy miért? Ki tudja…
A következő igen jelentős határozat azt mondja ki, hogy ugyancsak 2016. január elsejétől minden, az EU-ban regisztrált új motorkerékpáron (125 köbcentiméter felett) kötelező lesz az ABS. 50 és 125 köbcenti között pedig úgynevezett kombinált fékrendszerrel kell rendelkezniük a járműveknek.
Döntöttek a károsanyag kibocsátási normákról is: 2016-tól a minimum az E4-es szint, és a gyártóknak igazolniuk kell azt, hogy ezt a kibocsátási szintet a jármű legalább 35 ezer kilométeres futásteljesítmény eléréséig nem lépi túl.
Végül de nem utolsó sorban újra kategorizálták a motorkerékpár fajtákat, így összesen hét alosztályt különböztetnek meg. Ezek sorrendben: L1e-B (kétkerekű moped, maximális teljesítmény 4kW), L3e-A1 (kis teljesítményű motorkerékpár, legfeljebb 125 köbcentiméter és 11kW), L3e-A2 (közepes teljesítményű motorkerékpár, maximum 35 kW), L3e-A3 (nagy teljesítményű motorkerékpár, nincs teljesítmény korlátozás), L4e (oldalkocsis motorkerékpár és nincs korlátozás), L3e-AXT (trial motorkerékpárok), L3e-AXE (enduro motorkerékpárok). Utóbbi két kategória esetében alaposan körül van írva, hogy milyen adatok alapján sorolható ide a jármű (például: ülésmagasság, hasmagasság, hajtómű paraméterek és menetkész tömeg), azonban itt csak a károsanyag kibocsátási norma és az erre vonatkozó gyártói igazolás mértéke van meghatározva. Ez hát a jövő…
(Hogy a motoros társadalomban milyen indulatokat ébresztett a hír, illetve hogy mennyire eltérően gondolkozunk ugyanazon kérdésről, érdemes elolvasni a hozzászólásokat a Motorozz.hu ide vágó fórumában.)
Cimkék:
A tajvani motorgyártás talán szépen lassan úgy alakul, ahogyan a dél-koreai autóipar az elmúlt tíz esztendőben. A konkurencia kicsit nem figyel oda, utána meg már késő lesz.
Elolvasom »Saját jubileuma alkalmából a német gyártó egy igazán különleges, a fájós nyakúaknak is megfelelő túrasisakot dob piacra.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »