Aki rendszeresen böngészi a világjáró kalandmotorosok által kommentált oldalakat, több ilyen kemény legény alatt talál hasonló motorkerékpárt. A bajorok által eredetileg hardendúrónak épített gép a maga gyári valójában nem lett túlságosan sikeres, az általunk is tesztelt testvéreivel (G650 Xmoto és G650 Xcountry) együtt lekerült a kék-fehér logós kétkerekűek palettájáról. Mi lehet tehát az oka, hogy a messzire fekvő nehéz körülmények közé induló kalandorok mégis gyakran választák útitársul? Kiderül tesztünkből.
Az eredeti elképzelések szerint az endúrópályákon kellett volna megállni a helyét az Xchallenge-nek. Ehhez az adottságai elvben rendben is lettek volna, hiszen az egyhengeres erőforrás bő ötven lőereje és hatvan newtonméternyi nyomatéka megfelelő az ilyen típusú használathoz. A felfüggesztés is elégségesnek tűnik: elöl fordított teleszkópok 45 milliméteres belsőcső-átmérővel, hátul pedig a nagytestvérhez, a HP2-höz hasonlóan légrugós központi rugóstag található. A futóműelemek számos paraméterükben és széles tartományban állíthatók, az elöl-hátul 270 milliméteres rugóút is elegendő kell hogy legyen – hiszen ezt a gépet azért nem a krosszpályák hatalmas ugrásaira tervezték, hanem hosszabb terepezésekre, endúrózásra. A súlya azonban egy kicsit több lett a kelleténél, a 144 kilogrammos száraz tömeg már kilógott a versenytársak közül. Talán ez lehetett az egyetlen ésszerű magyarázat arra, hogy a piac miért nem fogadta jobban el ezt az amúgy remek motort.
Az Xchallenge egyetlen szerencséje talán az lett, hogy mint minden bajor kétkerekűhöz, ehhez is számos (vagy inkább számolatlan) kiegészítő jelent meg a nagy gyártók kínálatában, sőt a Touratech elkészítette az igazán durva G650X Rallye kivitelt is. Persze ezek mindegyikével felvértezni egy paripát legalább ugyanannyiba kerül, mint megvenni magát a motort. Pedig van értelme a dolognak, hiszen egy hosszú távú utazásra alkalmassá tett Xchallenge megbízható hajtóműve, mechanikája, remek futóműve és alacsony fogyasztása miatt tökéletes partner lehet az ilyen kalandokhoz, főleg ha azok túlmutatnak az aszfaltos szakaszokon!
Szerencsére sikerült baráti körön belül találnunk egy nagyon szépen átépített kivitelt, amely ráadásul Magyarországon, már a magyar tulajdonos keze alatt lényegült át. Szörényi Zolit régi olvasóink ismerhetik is, hiszen Sulyok Istvánnal és Szűcs Attilával együtt járta meg annak idején Marokkót – arról a túráról volt szerencsénk folyamatában közvetíteni olvasóinkat és egy nagyon szép, nyolcrészes túraleírás is megjelent az útról az Onroad hasábjain. Zoli minden bizonnyal ismét valamilyen vadregényes helyre készül, ezért is állt neki az Xchallenge építésének.
Jöjjön a motor átépítése és a menetpróba tapasztalatai!
Cimkék:
Folytattuk részben ismétlő jellegű ismerkedésünket az egyre kevésbé balkános Balkán országaival és fantasztikus természeti csodáival.
Elolvasom »Remek mindennapi közlekedőpartnert ismert meg kedves olvasónk saját 250-es Yamaha mindenesében, így megosztotta tapasztalatait velünk is.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »