Az amerikai Illinoisban állítólag komoly neve van a Rodsmith Motorcycles műhelyének. Azt mondják, az ausztrál származású Craig csodát képes tenni a fémmel – így az egyedi, különleges építésekre szakosodott. A szóban forgó 1980-as gyártású Honda GoldWing valahogy hozzá került, aztán ott porosodott egy-két évig az üzletben. Egyszer csak úgy döntött: tök jó lenne ez neki járós motornak, de hát valami egyediség csak kellene bele! Egy tankcsere mellett döntött – aztán mire végzett, az egész X-Wing névre keresztelt holmi nagyjából egyetlen alkatrésze sem maradt eredeti. Viszont lett egy baromi különleges masinája!
Mindenekelőtt kezdjük azzal, hogy a névválasztás oka nem valamiféle Star Wars vonzalom volt: egészen egyszerűen az ex-GoldWing rövidítése az X-Wing. Szóval a folyamat az alumíniumból készített üzemanyag-tartállyal indult, majd Craig úgy döntött, kell egy hozzá passzoló ülés, mert akkor a gyári már megbontotta az összhangot. És innentől csúsztak ki a dolgok a kezéből…
Az ülés után elkészült a hozzá passzoló hátsó sárvédő, majd a mester egy ülés alatti tankot is megszavazott. Az összképet a hűtőt takaró áramvonal idom és a rövidre vágott első sárvédő tették teljessé – no meg a szintén fémből készült kis fejidom és a Comstartól származó teli kerekek. A szelepfedeleket is lecserélte, csak hogy eltűnjön róluk a GoldWing felirat. Az X-Wing arculata azzal lett teljes, hogy minden porcikája polírozott fémként tiszteleg az alkotó precizitása előtt.
Említést érdemel még a “műszerfal”. Craig igazi művészember mivolta itt is megmutatkozott: olyan konvencionális baromságokkal, mint sebesség-, fordulatszám- vagy benzinszint-mérő nem is kívánt foglalkozni. Ő két szép nagy kerek fehér számlapon az olajnyomást és a motor hőmérsékletét követheti nyomon menet közben. Mert ezek ám a fontos dolgok, a fenti földhözragadtságokra semmi szükség!
A kormányt egybe cső helyett két, bilincsbe fogott szarvval oldotta meg. Először ez túl alacsony lett, így aztán egy Ducati Monsterét alakítgatta addig, amíg a testhelyzet meg nem felelt az elképzeléseinek. Az első főfékhengert a tartályával együtt maga készítette, illetve a fékcsöveket is fémborításúakra cserélte. Magukat a tárcsákat és nyergeket meghagyta, ahogy a futóművet sem cserélte – viszont rövidebbre alakította elöl és hátul is.
A kipufogórendszer a Cone Engineeringtől érkezett. “Nem hiszem, hogy van még egy GoldWing a Földön, amelyik így szólna! Kicsit Porsche boxer, kicsit Subaru és kicsit CB750. Csodálatos hangja van!” – mondta Craig. Szerinte irtó jó motorozni vele: olyan érzés, mintha egy gőzmozdonyon ülnél. Az élményt nagyban javítja, hogy az eredeti 317 kilós tömegből nagyságrendileg 200 maradt csak a rengeteg sokkal könnyebb alkatrész miatt.
A blokkhoz nem nyúlt, de rengeteg súlyt spórolt – így állítása szerint sokkal jobb motor lett az X-Wing
Craig Rodsmith tehát napi járós motornak építette az X-Winget. Így is használja, nem tervezi eladni. Persze annyit elejtett, hogy ha valaki beleszeret és jó árat kínál érte, már el is kezd gondolkozni a következő járós motorján. Vagy már gondolkozik is…
Cimkék:
Kilenc motorozáshoz köthető klasszikus rock dal azért, hogy egy kicsit feldobjuk ezeket az undorítóan nyálkás október végi reggeleket.
Elolvasom »A csupasz motorok rajongói örülhetnek: hivatalosan is színre lépett a talján gyár egyik 2018-as modellévi újdonsága, a Ducati Monster 821.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »