Néhány éve a Honda nyugdíjba küldte a 100 lóerő feletti Hornetet és a CBR600-at, hogy a helyükre nyomatékosabb és kezesebb modelleket kínáljon. Ezek lettek a CB650F és CBR650F. Volt sírás-rívás és fogcsikorgatás a rajongók közében, hogy “teljesen kilúgozták az élményt”, de az irány úgy látszik mégis bejött a gyártónak, mert öles léptekkel halad tovább a vizionált úton.
Nagy hangsúlyt kapott a CB650F és CBR650F közös erőforrásának fejlesztése során, hogy az Euro4-es kötelező körök mellett többet is nyújtsanak az frissített motorblokkok. A teljesítmény négy lóerővel 91-re nőtt, a fordulatszámmérő piros tartománya 11’000-re tolódott. A legérezhetőbb változás az 5’000-es fordulat környéki teljesítmény leadásban mutatkozik, ebben nagy szerepe van a rövidebb szívócsatornáknak és annak, hogy a levegőszűrőházon a korábbinál nagyobb beömlőnyílásokat alakítottak ki.
Módosult a CB(R)650F jellegzetes vonalvezetésű kipufogója is. Nagyobb átmérőjű véget és kettős átkötést kapott, amivel alacsony fordulaton mély gurgulázást, magasabb tartományban pedig lelkes üvöltést ígér a gyártó. Meg kell jegyeznünk, hogy ezt el is hisszük, az utóbbi időben a Honda nagyon jó akusztikájú gyári dobokat gyárt, korábbi tesztjeinkben az Africa Twin vagy az NC750S hangjáért is odavoltunk.
Az erőforrás emellett nyomatékosabb is lett: az egyenletesebben leadott 64 newtonméter 8’000-es fordulatszámon tetőzik. A gyártó ígérete szerint már 1’500-tól finoman tol, aminek köszönhetően kevesebbet kell váltani. Apropó váltás: a nagyobb rugalmasság jegyében a a második, a harmadik, a negyedik és az ötödik fokozat rövidebb áttételt kapott. Ezzel a felállással a Honda sajtóanyaga szerint az új kivitelek 60 kilométer/óráról gyorsulva három motorhosszal előzik meg elődjüket 400 méteren.
Ahogy már korábbi éles bevetéseinken tapasztaltuk, az őrült teljesítményhajhászás és tömegcsökkentés körüli abrakadabra helyett a Honda egyre nagyobb hangsúlyt fektet a futómű környékére. A 2017-es Honda CB650F és CBR650 ezért vadonatúj, 41 milliméteres csúszószár-átmérőjű, 120 milliméteres rugóúttal felvértezett Showa Dual Bending Valve (SDBV) teleszkópokat kap, amik tovább javítják a menetkomfortot és a kezelhetőséget. Legfőbb erényük, hogy a húzó- és nyomófokozati csillapítás az összenyomódás mértékéhez igazodik. Hátul hasonlóképpen kifinomult rendszer dolgozik az úthibák kisimításán: a központi rugóstag előfeszítése hét fokozatban szabályozható. A kategóriához illeszkedve sima acél zártszelvény helyett a lengőkar alumíniumból készül.
A szabad szemmel is jól látható formai változásokon kívül érdemes még meg megemlíteni, hogy a lámpatestek elöl-hátul LED-es fényforrást kaptak. Szembetűnő még az új műszeregység, ami két nagy digitális kijelzőből áll össze. Bal oldalon a sebesség- és a fordulatszámmérő, jobbon az üzemanyagszint-mérő, az óra, a napi számláló és a visszajelzőfények csoportja kapott helyet. A menetkomfortot mindkét motornál javítják a változatos helyeken elhelyezett gumi rezgéscsökkentők, amik a a CBR650F-nél az ülés alatt, a CB650F esetében pedig a kormánykifliben kaptak kiemelt szerepet.
Cimkék:
Miután elsőként gyártott szériában hibrid motort a Piaggio-csoport, most végre elkészül a teljesen elektromos Vespa is!
Elolvasom »A belépő modellekből valamit ki kell hagyni, hogy olcsóbbak lehessenek. A Ducati a Monster 797-tel nem kötött kompromisszumokat.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »