Amíg a Föld kerek, mindig lesznek rockerek. A rock maga meg persze örök és elpusztíthatatlan. Alul farmer, felül bőr, kedvencem a csapolt sör. Kihagytam volna valamelyik fontos frázist? Amennyiben így cselekedtem volna, felszegett állal festek vérvörös célkarikát terjedelmes mellkasomra, és állok a sortűz elé. Hiszen ilyen fontos kérdésben nem lehet csak úgy hányavetiskedni, nyegléskedni. Most nem kisebb fába vágtuk a fejszénket, mint hogy a motorozás és a zene kapcsolatán elmélkedve egy kilences listával próbáljuk megörvendeztetni az Onroad.hu olvasóit.
És persze mi más is lenne az a zene, ami évtizedek óta a legközelebb áll a motorosokhoz, a motorozáshoz? Persze, hogy a klasszikus rock zene. Nem, nem, ne is menjünk bele a dehát az glam rock, amaz meg hard rock féle stíluspöcsköszörülésbe. Valahogy úgy, mint amikor a kollégánk lelkendezik egy 1.5-ös Intruder felett, hogy ő is mennyire szereti a choppereket. Egyszerűbb ilyenkor elnyomni magunkban egy legyintést, és rábólintani, hogy ja, én is. Tehát vegyük most az ölünkbe a klasszikus rock zenéket és szemezgessünk. Persze ma már jelentősen változott a körkép a motorosok zenei ízlését tekintve, talán már közel sem annyira homogén a minta, mint néhány évvel ezelőtt. A frissülő generációkkal pedig egyre inkább így lesz ez, de ma még összetartoznak, mint a rántott csirkemell és a tejfölös ubisali.
A Poison ritkán magyarázta túl a dalszövegeit, de nem kell Sherlock Holmesnak lenni, hogy rájöjjünk, a frontember Brett Michaels éppen motoros lázban égett, amikor ezt alkotta. “Hearts of fire, streets of stone, modern warriors, saddle iron horses of chrome.” – Szól a fáma már az elején, ami akkora bájkerromantika, hogy kiesik a ház oldala.
A dal mintha csak egy olyan törvényenkívüli motorosról szólna, aki városról városra jár, pont egy hajszálnyival mindig a törvény előtt loholva. Persze ide most amerikai városokat és távolságokat képzeljük. Putnok és Ózd között ez annyira nem adja ki. A dalszöveget a szerzője egyébként turnézással azonosítja, de tökéletesen alkalmas arra, hogy befészkelje magát a hosszú úton lévő motoros agyába, aki a hosszú kalandot önnön pszichéjének felfedezéseként éli meg. Nem véletlenül szeretik a filmesek. “I’m a cowboy, on a steel horse I ride, I’m wanted dead or alive.”
Az a helyzet, hogy a Slow Ride nagyon nyilvánvalóan nem a motorozásról szól. Na de ugye a motorozást egyébként is szokás egy kiadós szeretkezéshez hasonlítani. Hiába, be kell valljam, én magam nem igazán értem ezt a párhuzamot, de meghajlok a közakarat előtt, és elfogadom. Mint ahogy azt is, hogy ez egy igazi motoros sláger, van is benne valami, amitől működik. Én is döntögettem egy párat képzeletben, miközben végighallgattam az imént.
Pusztítóan tömény életigenlés, ami bármikor képes lelket önteni az egyszeri motorosba. Legyen szó arról, hogy kell egy kis többlet elhatározás az előttünk álló hosszú, esős úthoz, vagy csak kell valami hangulatos zene a haverokkal sörözéshez. A Sweet Home Alabama működni és ütni fog. Bárcsak ne követtem volna el évekkel ezelőtt azt a hibát, hogy lelkesedésemben ezt a zenét állítottam be ébresztőnek a telefonomon. Talán még ma is meg tudnám hallgatni. A többieknek jó szórakozást hozzá!
Ezek a gitár riffek és húzós basszus témák összetéveszthetetlenek bármi mással. Kicsit olyan, mintha egy belassítanának egy amerikai V2-es blokkot, nem? Talán csak a képzelet szüleménye, de nem lenne meglepő, hiszen Billy Gibbons óriási Harley rajongó. A dalról pedig Dan Hill basszusgitáros azt mondta: “A dal arról szól, hogy a nők mennyire ellenállhatatlannak tartják a jól öltözött férfiakat. De ez attól függ, hogy ki vagy. Ha te egy motoros vagy, akkor a bőr elég jónak számít.” Hiába, egy Coelho veszett el a vén rosszcsontban.
Ha szórakoztatónak találod ezt a kis blokkot és szívesen hallgatnál még zenét, akkor lapozz a következő oldalra, folytatjuk!
Cimkék:
A Bugattik és Ferrarik mellett az orosz Hoversurf által gyártott lebegő motor is a kötelék része lesz a sivatagi állam rendőrségénél.
Elolvasom »Craig Rodsmith fogott egy GL1100-ast és úgy átfaragta, hogy ma már csak a blokkjáról ismerhetjük fel. Az X-Wing tényleg izgalmas vas lett!
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »