Látszólag nem sok kapcsolat lehet a kétdecis fűnyírómotor által mozgatott Rokon és a több mint hat literes V8-as erőforrással dübörgő Boss Hoss között – pedig van. Mindkettőt Amerikában készítik, kis manufaktúrában, csekély darabszámban – mégis hosszú évtizedek óta sikeresen árulják őket, vagyis a piacnak van rájuk igénye.
A Boss Hoss ugyan kevésbé régi vállalkozás: magát a céget 1990-ben alapították. A kezdetektől egyetlen eszme vezérelte őket: V8-as autómotorokkal építeni motorkerékpárokat. Olyan amerikaiasan: a funkció nem annyira lényeges, mint a monumentalitás. Mindig is Chevy erőforrásokkal és legalább félautomata váltókkal dolgoztak. Eleinte építettek trike-okat is, és a Small (5’700 köbcentiméterestől) – és Big Blockokat (akár 8 liter fölötti hengerűrtartalom) egyaránt alkalmazták. Azután maradtak csak a kétkerekűek, és megelégedtek a “kisebb” V8-asokkal.
A cég eleinte sebességváltó nélküli gépeket épített, az elindulást és a felgyorsítást (60 kilométer/óra körül ment alapjáraton egy ilyen korai szörnyeteg…) egy 300 milliméter átmérőjű, 10 tárcsás kerámia kuplung tette lehetővé. Tettek egyébként kitérőt a V6-osok világába is: 1997-ben és 1998-ban megpróbálkoztak egy kicsit rövidebb és keskenyebb motorral, amelyet a Chevrolet 4 literes blokkja mozgatott. Jellemző, hogy a piacnak az a motor nem kellett, csak a V8-as.
Nézzünk néhány, ma jellemző technikai adatot! Egy átlagos mai Boss Hoss 6’200 köbcentiméteres V8-as erőforrással készül, legnagyobb teljesítménye 445 lóerő, forgatónyomatéka pedig nagyjából 600 Newtonméter. Hogy milyen fordulaton? Teljesen mindegy, mint ahogy az 500 kilogrammot meghaladó tömeg is. Az automata váltó két fokozata közül bármelyikben és akármekkora sebességnél képes megforgatni a hátsó kereket.
A 23 éves történet során igazi sikersztorivá vált a márkanév: míg a kezdeti időkben nagyjából évi 300 darab ilyen szörnyet szereltek össze a tenessee-i Dyersburgban levő üzemben, addig a kétezres évekre ez a szám 4’000 környékére növekedett. Hogy kicsit halljuk a hangját is és megnézzünk néhány szép gumifüstölést, íme egy videó a szörnyekről:
Az egész történet lényegét az egyik tulajdonos foglalja össze talán a legjobban: “Nagyon szeretjük a Harley-Davidsonokat, mindannyiunknak van is és motorozunk is velük. De ha valami igazán amerikaira vágyunk, akkor csak a Boss Hoss jöhet szóba!”
Cimkék:
Kerek évfordulót ülnek a Bimotánál. Az olasz manufaktúra fennállásának 40. esztendejében egy exkluzív modellel örvendezteti meg a motorosokat.
Elolvasom »Motorosként hajlandóak vagyunk azt gondolni, hogy jól ismerjük ezt a szubkultúrát és a vele kapcsolatos dolgokat, történéseket.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »