Sok esetben a túravezető azonos a szervezővel, de előfordul, hogy mást kér fel a szervező a vezetésre. A túravezető szerepe meghatározó a biztonság, a zökkenőmentes lebonyolítás és a jó hangulat szempontjából. Feladata vezetni a csapatot, összetartani azt, létszámtól függetlenül. Tapasztalt, jól motorozó, higgadt motoros vállaljon ilyen titulust. Tisztában kell lenni a társak vezetési tudásával, senkit nem szabad kényszeríteni a magasabb sebességre még egyenesben sem, hiszen az balesetveszélyhez vezethet. Indulás előtt tájékoztassa a motorosokat a következő etap nehézségéről, hosszáról, a várható időtartamról, még akkor is ha ezt a szervező már megtette. Mondja el az általa használt karjelzéseket, melyiknél mire számítsanak a többiek. Megállásnál mondja el mennyi idő van pihenésre, tankolásra, várlátogatásra, ebédre. Induláskor figyelni kell, hogy mindenki készen van-e az öltözéssel és valóban rajtra kész. Elinduláskor lassan vegye fel az utazó sebességet, mert a vége késéssel indul, így nekik nagyon kell húzni a gázt egy gyorsrajtoló vezetőnél. Vegye közvetlenül maga mögé a lassabb motorosokat és hagyja a sor végére a gyors, jól motorozó résztvevőket.
Soha ne akarja megmutatni milyen ügyes és gyors! Ezzel veszélybe sodorja társait és az egész motoros túra kimenetelét. Haladjon dinamikusan, egyenletesen, kereszteződéseknél várja be a sor végét. Válasszon a végére feltűnő ruházatú csapattagot, hogy lássa megérkezett-e. Irányváltoztatásnál előre jelezze, indexeljen, hogy mindenki felismerje mi fog következni. Ha csak elengedi a gázt, akkor is jelezze féklámpa felvillantásával, hogy lassulni fog. Bármilyen profi is a vezető, legfeljebb 7-10 motorig látja be a sort, ezért ennél nagyobb létszámnál már jól jön egy-két segítő, akikkel PMR rádión keresztül tartják a kapcsolatot. Lehetőleg tartsa be a sebességhatárokat, ugyan nem felelős a túrázók esetlegesen beszedett büntetéseiért, de egy igazoltatás sokat elvesz a drága motoros időből. A megállásoknál vegye figyelembe, hogy a többi motorosnak is kell hely a parkoláshoz. Útviszonyoktól és motoroktól függően 100-200 kilométer után, illetve egy-két óra elteltével tartson pihenőt, konzultáljon a csapattal, ki hogyan érzi magát.
A jó túravezető tudásával és odafigyelésével kivívja a tiszteletet, szívesen hallgatnak rá a vele együtt motorozó barátok, ismerősök. Aki most kezdi a túravezetést, figyelje, hogyan csinálják mások, a tapasztaltabbak, érdemes kisebb létszámmal, rövid túrákkal kezdeni.
A túrán résztvevő motorosok néha úgy érzik, nekik semmi dolguk egy ilyen szervezett túrán, viszont ez koránt sem ennyire egyszerű. Nem elég jelentkezni, befizetni a részvételi díjat (ha van ilyen) és odamotorozni az indulási pontra. A túratársnak igenis rengeteg „feladata” van. Leginkább tájékoztatás jellegű, amit a résztvevőnek meg kell tennie. Tudatni kell a szervezővel és a túravezetővel, hogy kezdő motoros vagy tapasztalt (nem ciki bevallani az igazat!), milyen tempóval szeret motorozni, vagy mi az amit már nem vállal be, milyen hatótávú a motorkerékpárja, mit szeret enni, hol szeret aludni és minden olyat közölnie kell amitől úgy gondolja, hogy biztonságot ad számára.
Lehetőség szerint tartsa be a túravezető utasításait, figyeljen a karjelzésekre, ne váltogassa a helyét a sorban, tankoljon amikor a többiek, haladjon zipzár alakzatban, hogy ne legyen kilométernyi a sor. Műszakilag csak 100 százalékos motorral túrázzon, tartsa be a KRESZ szabályait, ne fogyasszon alkoholt és drogot vezetés előtt. Viseljen védőfelszerelést. Igyekezzen betartani az indulási időpontokat, legyen együtt a csapattal. Amennyiben később csatlakozik a túrához, vagy idő előtt hagyja el a csapatot, azt jelezze a vezetőnek, mikor és hol. Ha valami nem tetszik a túra szervezésében, vezetésben, azt lehetőleg négyszemközt mondja el és ne nagy nyilvánosság előtt. Vegye figyelembe, hogy a szervező is a legjobbat szeretné, de ez nem mindig sikerül.
A folytatásban taglaljuk a motorokat, becsomagolunk, olvashattok a külföldi viselkedés alapszabályairól, valamint a kompok, a vonatozás és a vízumbeszerzés viszontagságairól esik szó.
Cimkék:
A motorozás egyik legszebb oldala, amikor hosszabb-rövidebb túrákra indulunk. Hogy hogyan tegyük ezt a legjobban, ebben igyekszünk jó tanácsokat adni.
Elolvasom »Ami még a prémiummárkáknak is sokszor csak sokadikra jön össze, azt a Suzuki régóta kínálja: egy mindenre alkalmas, de semmire sem tökéletes motorkerékpárt.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »