Ugyan a motorgyártás hőskorának a XX. század elejét szokás nevezni, de az ’50-es, ’60-as években is figyelemre méltó motorokat hoztak létre. A II. Világháború után újjáéledő ipar számos, ma már legendás típust szült, még ha azok némelyike szükségmegoldás volt is. A technika fejlődése megállíthatatlan volt, a kor színvonalának megfelelő, vagy azt éppen megelőző komoly versenymotorok is születtek. Az egyik ilyen a Royal Enfield Fury volt, amelyet 1958 és 1963 között gyártottak. A feljegyzések szerint összesen 193 darab ilyen masina készült alapvetően az amerikai flattrack versenyekre (salakmotor-versenyzésként ismerjük, de ezeken a gépeken felfüggesztés és fékek is voltak, vannak). A gyári feljegyzések egy 600 köbcentiméteres prototípus elkészítéséről is szólnak, bár egyes források egy egész sorozatról beszélnek. A Fury tulajdonképpen az 500-as Bullet gyári átalakítása volt, a típus nagyobb hengerfejet, nagyobb szelepeket, nagyobb átmérőjű karburátorokat kapott. A kompressziót is megnövelték a mérnökök, az alapváltozat 7,3:1 sűrítési arányát 8,9:1-re tornázták fel. Végeredményben a gyári 27 lóerős teljesítményt sikerült 40-re növelni, valamint egy ritkaságszámba menő típust létrehozni.
Az indiai kézben lévő Enfield a hírek szerint most kiadja a Fury újkori változatát, amit az injektoros Electra modellre alapoznak. Kérdés, hogy a motor mekkora technikai átalakítással született, csupán egy eltérő külsejű Electráról beszélhetünk, vagy az elődhöz méltó sportos gyári tuningot takar az új modell. A hírek szerint a masinát még a héten bemutatják, pontosabban a hétvégén kezdődő angliai Carole Nash Motorcycle Live kiállításon, amelyet az újdonsült GP bajnok Jorge Lorenzo fog megnyitni.
Cimkék:
A biztonságot és a kényelmet tökéletesen ötvözni nehéz feladat, a motorozás során azonban nagyon fontos. Úgy tűnik, most ez sikerült.
Elolvasom »A marketingesek sokszor megfeszülnek, hogy egy valóban jó reklámot készítsenek. Most sikerült.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »