Az elsődleges feladat nyilván a hosszabb hatótáv elérése volt, hiszen a gyárilag az ülés alatt elhelyezkedő tartályban levő 10 liternyi ólommentessel túl messzire nem jutnánk a motorral. A nagyon strapabíró, 16 literes póttartály a tank “igazi” helyére került, alul pedig közösítve van az eredetivel. Így az éltető naftát ugyan két helyen kell betölteni, de menet közben nem kell a tartályok váltogatásával foglalkozni. Ugyanakkor amenniyben az ütésállónak gyártott póttank mégis végzetes sérülést szenvedne, az eredeti mennyiséggel azért folytatható az út. Az együttes fedélzetre vehető 95-ös mennyisége így 26 liter, amely az alacsony fogyasztással egyetemben igen tiszteséges, a gyakorlatban 600 kilométer körüli hatótávot biztosít. Azzal pedig már neki lehet vágni a nagyvilágnak…
A módosított fejidom több célt is szolgál: amikor aszfalton hosszú etapokat kell megtenni, nagyszerűen védi a motoros felsőtestét a menetszéltől, ugyanakkor a kietlen helyeken való navigációhoz szükséges térképek is jól elhelyezhetők mögötte – és folyamatosan a látómezőben vannak, tehát nem az ölünkben kell bogarászni menet közben a követendő útirányért. A fejidom másik előnye az elsőre nevetséges méretűnek tűnő dupla fényforrás, amelynek xenonos tagja Zoli elmondása szerint valóban nappali fényt varázsol a legsötétebb éjszakába is.
Az egyéb kiegészítők java része a biztonságot szolgálja: egy nagyon erős és terjedelmes kartervédő igyekszik megóvni a blokkot a káros behatásoktól, valamint több helyen láncvezetők akadályozzák meg, hogy egy esetleges kő vagy faág kerüljön a szekunder hajtás lánca és fogaskerekei közé. Végezetül pedig a Hepco Becker kofferek segítenek eljuttatni a messzi tájakra a legszükségesebb felszereléseket.
Végezetül természetesen ki is kellett próbálnunk az Xchallenge Rally-t, hogy meglegyenek a személyes élményeink is a motorról. Amit kaptunk, az pontosan megfelel a tulajdonosa által elmondottaknak: a motor aszfalton is eljut bárhová, azonban ehhez némi önmérséklet szükséges a pilóta részéről. Igazából úgy 120-ig érzi jól magát, és bár a futómű nagyon komfortos, a sportos igényeket nem elégíti ki. A fékrendszer is inkább terepre lett tervezve: a teljesen megpakolt gép megállításának bizony időben neki kell látni! Mindez persze nyilvánvaló: a 90-es első gumi és az egyetlen első tárcsa ABS nélküli fékkel és a hosszú úton mozgó, puha első teleszkópokkal nem a dinamikus kanyarvadászat vagy a rövid féktáv legjobb barátai.
Abban a pillanatban azonban, ahogy véget ér a flaszter, az Xchallenge maga lesz a menyország. A hasonlóan hosszú etapok leküzdésére alkalmas nagy túraendúrókhoz képest csekély tömege és ilyenkor hirtelen hatalmas előnnyé váló futóműve meseszerűvé teszi a terepmotorozást. Könnyen és pontosan irányítható a mind állva-, mind ülve nagyon kényelmes pozíciójú motor, teljesítménye pedig puha talajon több, mint elegendő. A levegős hátsó rugóstag könnyen állítható be a szállítandó tömeg és a terepviszonyok függvényében, arról nem is beszélve, hogy soha nem tud felütni sem. Sok csomaggal eljutni az Isten háta mögötti helyekre tehát valóban kevés alkalmasabb gépet lehet elképzelni!
A következő oldalon a motor gyári műszaki adatai következnek.
Cimkék:
Folytattuk részben ismétlő jellegű ismerkedésünket az egyre kevésbé balkános Balkán országaival és fantasztikus természeti csodáival.
Elolvasom »Remek mindennapi közlekedőpartnert ismert meg kedves olvasónk saját 250-es Yamaha mindenesében, így megosztotta tapasztalatait velünk is.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »