Korábban sok olyan védelmi eszközről számoltunk be, amelyek egy nem kívánt motoros baleset bekövetkeztekor a vezető és utasa testi épségét hivatott megóvni. Ezek mindegyike azonban külföldről átvett hír vagy videó volt. Egészen más testközelből, sőt saját bőrünkön kipróbálni egy ilyen védelmi rendszert. Nekünk ez most megadatott, így örömmel osztjuk meg veletek tapasztalatainkat.
A közelmúltban az interneten bukkantam a MotoAir légzsákos dzsekikre. Mivel a termék éppen napjainkban kerül kereskedelmi forgalomba hazánkban, azonnal megkerestem a forgalmazót (a pécsi székhelyű Motorosruha Kft, vezetője Wermuthweisz János), aki nagy örömmel mutatta be a kabátokat. A Budapesti Motorfesztiválon pedig saját bőrömön is kipróbálhattam működés közben egy bőrdzsekit.
Nézzük, milyen is a működési elve ennek a remek újításnak! Motorunk vázára, kormányára – illetve bármilyen, számunkra kényelmes helyre – felszereljük a becsatolási pontot. Ez hasonló az autók biztonsági övének belső rögzítéséhez, azonban könnyebb és kisebb, ahogy az egy motornál értelemszerű. A felszerelés természetesen szerszám nélkül elvégezhető, így ha motort váltunk, könnyedén vihetjük magunkkal a légzsák biztonságát is.
Ezután felvesszük a dzsekit – legyen az bőr, cordura (ebből téli- vagy kimondottan nyári, hálós kivitel is elérhető), esetleg csupán egy stílusos bőrmellény -, és motorra pattanunk. A felpattanás után természetesen be kell csatolni magunkat – ezt a mozdulatot azonban autóban már úgyis megszoktuk, hamar adaptálhatjuk tehát kedvenc kétkerekűnkre is. Abban az esetben pedig, ha bekövetkezne a bukás, a rendszer azonnal működésbe lép. Hogyan is?
Amint a rögzítő kábelt komoly erő megrántja (annyi rugalmassága természetesen van, hogy leszálláskor merő feledékenységből ne aktiváljuk a rendszert!), a belső zsebben levő patront beüti egy csapszeg, és a légzsákrendszer azonnal felfújódik. Ez biztosan bekövetkezik, mire nekicsapódunk egy autónak, vagy átrepülve rajta földet érünk – amennyiben erőltetett kanyarban, mélyre döntött motorról a földre huppanunk, az első ütközés előtt szintén számíthatunk a feszes légzsákokra.
A lufik a legsérülékenyebb és legfontosabb testrészeinket védik: a gerincet, a nyakat (ezt egyetlen normál protektoros ruha sem!!!), valamint a bordákat és a kulcscsontokat. A védelem pedig valóban feszes: a videón a felfúvódott kabátban tényleg alig kaptam levegőt, és valamiért nagyon nagy biztonságban éreztem magam – még normál bőrruhában sem érez ilyet az ember soha. Ugyanakkor leeresztett légzsákokkal mindebből semmit nem érzünk: nagyon kényelmes viselet a kabát.
Ami a rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy amennyiben bekövetkezik egy bukás, a légzsákok leeresztése és a patron cseréje után (ez percek alatt elvégezhető az út mellett is!) azonnal folytathatjuk utunkat, miközben a MotoAir légzsákrendszerének védelmi képessége újfent 100 százalékos.
Aki pedig a fentiek hallatán felkapta a fejét, de azt mondja: “Á, biztosan megfizethetetlen árban van!” – nos az ő számukra jó hírrel tudunk szolgálni. A MotoAir ára ugyanis egyáltalán nem elkeserítően magas – a sok változat miatt nem részletezzük, ITT azonban megtaláljátok őket. Amennyiben egy ugyanilyen, légzsákrendszer nélküli kabáthoz viszonyítjuk – ez a reális -, a felár mindössze néhány tízezer forint. Ennyit pedig ez a fokú biztonság egészen biztosan nagyon-nagyon megér!
Cimkék:
A mondás szerint jó gumival nem csak élvezetes, de biztonságos is. Különösen igaz ez abban az esetben, ha motorra pattanunk!
Elolvasom »Godofspeed nevű kedves olvasónk ismét valami különlegeset látott, amit aztán nem is volt rest megírni nekünk. Olvassátok, mi minden kell egy MZ négyüteművé alakításához!
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »