1969 a motorozás történetének egy jelentős fordulópontja volt: a Honda kiadta a CB750-et sornégyes motorral. A lágy járású aggregáttal szerelt masina mind teljesítményében, mint felszereltségében (elsőként féktárcsával egy sorozatban gyártott kétkerekűn) elsöprő újdonságot jelentett a piacon. Népszerűsége a többi japán gyártót is ilyen motorok gyártására ösztökélte, megszületett az UJM, az univerzális japán motorkerékpár. Félve írom, le, de ez az egyik legsikeresebb konstrukció napjainkban, ebből a vérvonalból születtek a ma népszerű utcai sportmotorok is. A Yamaha ebben a szegmensben az FZ, FZR, majd később az YZF sorozatokkal volt jelen, a „standard”, utcai motorok körében pedig az XJ család hosszú ideig a márka legjelentősebb modellje volt.
A negyedmilliós példányszámban értékesített középkategóriás modellcsalád 1998-ban indult útjára, az iwataiak kiadtak az XJ-től eltérő fejlesztési irányt képviselő motort, az FZS600-at, az első „újkori” Fazert (eredetileg a sportos FZR-t hívták így a motorosok). A csővázas masina a Thundercat 600 köbcentiméteres, karburátoros blokkjára épült, annak egy teljesítményben megszelídített változata volt (95 lóerőt produkált 10500/perc főtengely-fordulatnál). A motor jóval inkább a sportos vezetési élményre helyezte a hangsúlyt, mint az egykori XJ család, azonban azt egy mindenki számára elérhető, kényelmes változatban kínálta a motorozni vágyók számára. Az újkori FZ-k önálló modellcsaládot 2001-től alkotnak, ekkor dobták piacra a Fazer nagytestvérét, az FZS1000-et, amely az előző évi, hengerenként ötszelepes R1 blokkjára épült. A 600-as masinát a 2002-es modellévre frissítették, ez a gyakorlatban egy 2 literrel nagyobb tankot és egy áramvonalasabb, az 1000-es modellre hajazó fejidomot jelentett. A 2004-es modellév jelentős változást hozott a modell életében, ami a típusjelzésben is tükröződött. Ettől az évtől a motorokat FZ6S-nek, illetve FZ6-nak nevezték – ebben az évben lépett a nagyközönség elé a teljesen csupasz változat. Az alu hídváz, a 2002-es R6-tól örökölt teleszkópok és az injektoros erőforrás kissé szelidítettek a csomagon. A 2006-os modellévben megújult az 1000-es modell, az FZ1, 2007-ben pedig a 600-as modell Euro3-asított S2 szériája és a csökkentett teljesítményű, 78 lóerős változata is piacra került. A mechanikusan ugyanarra a blokkra épülő XJ6 és XJ6 Diversion modellek 2009-es megjelenése után hamar megindult a találgatás az FZ modellcsalád jövőjéről. A Yamaha év eleji bejelentése azonban ezeknek hamar véget vetett, múlt hét pénteken pedig a világ megismerhette az FZ8, illetve Fazer8 motorokat.
A második oldalon jönnek az újdonság részletei!
Cimkék:
Persze csak képletesen. A pálinka helye máshol van, azonban a zömmel szintén növényi eredetű E85 nagyon is alkalmas akár motorkerékpárjaink hajtására is.
Elolvasom »Kint voltunk a Budapest Motorfesztivál első napján és élő videóközvetítést adtunk. Ebben a cikkben gyűjtjük a felkerülő videókat, illetve egy kis összefoglalót is olvashattok.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »