Egy sisaknál értelemszerűen elsődleges jelentőséggel bír, hogy mennyire kényelmes, illetve hosszabb úton milyen zajterhelésnek teszi ki hallószerveinket. Kényelmi szempontból az első próbától kezdve szinte maradéktalanul elégedett voltam a Nolan N43 Air-rel. Eleinte a beépített fülhallgatók közül a jobbos kissé nyomta a fülemet, azonban az Euromotornál megigazították a hangszórót, és a nyomás azonmód meg is szűnt. Innentől kezdve reggeltől estig teljes kényelemben érzem magam.
Az első beszámoló idején még minden alkalommal kivettem az állvédőt, és csak a sisak felvétele után rögzítettem azt a helyére. Rövidesen azonban győzött a lustaságom, és meggyőztem magam: hiszen a zárt bukót is gond nélkül tudjuk fel- és levenni! Onnantól kezdve csak a napokban végrehajtott fotózás során vettem ki az arcunk védelméért felelős fekete kiegészítőt. Valóban minden nehézség nélkül húzom fel a Nolant teljesen összeszerelt állapotban is. Számomra éppen olyan, mint egy zárt sisak, éppen csak jobban szellőzik és sokkal jobban látok ki belőle.
No és a szélvédelem! Ezen a téren sem pozitív, sem negatív értelemben nem emelkedik ki az általam eddig megismert bukók sorából az olasz fejvédő. Próbáltam teljesen meztelen motoron is, egészen 200-as tempóig – természetesen itt volt a legkisebb a zajszintje. Mintegy 180-ig semmilyen turbulencia nem zavarta meg a száguldást, onnan kezdett el az állvédő alatt betolakodni a szél. Persze kuporoghattam volna jobban is a motoron, akkor nyilván tovább feszegethettem volna a határokat, én azonban bőségesen elégedett voltam a tapasztaltakkal. A nagyobb plexivel szerelt túramotorokon, amennyiben a motor szélterelőjének formázása nem volt tökéletes, a turbulenciák okozta szélzajjal sajnos a Nolan sem tudott mit kezdeni. Azonban ha visszagondolok a Schubert C3 tesztemre, még jól emlékszem, hogy egy elrontott szélvédő bizony a világ legcsendesebb sisakját is elviselhetetlenül zajossá tudja tenni…
Amikor először pillantottam meg az N43-ast, azonnal szimpatikussá vált a hátulján található felirat: 1220 gramm. Ilyen könnyű bukóm soha nem volt – gondoltam. Igaz, voltak alatta feliratok, hogy mennyi még az állvédő, a gigantikus plexi, valamint egyéb kiegészítők tömegei. Az N-Com rendszer és a bluetooth-technológia súlya pedig fel sincs sehol tüntetve. Több barátom is “De hiszen ez nehéz!” mondattal nyugtázta, amikor elsőként kézbe vette fejvédőmet. Így aztán éltem a lehetőséggel, amikor a közelmúltban egy irodában postai levélmérleggel találkoztam: gyorsan “lemázsáltam” Nolanomat. Az eredmény még engem is meglepett: pontosan fél kilóval mutatott többet a digitális kijelző, mint a felirat a sisak hátulján. Az nyilván csupán a héj, a bélés és a beépített napszemüveg tömegét jelenti.
Mindezzel együtt soha, egyetlen pillanatra sem okozott gondot a sisak tömege. Volt már ennél nehezebb bukóm is, viselés közben az sem zavart. A Nolannal a fejelemen is gond nélkül tudok egész nap a városban futkosni, vagy éppen hosszabb túrákat tenni. Szokás kérdése…
Cimkék:
Minden évszaknak megvannak a maga sajátos veszélyforrásai, amit nekünk motorosoknak nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ezek az utolsó, ajándékba kapott meleg napok is tartogatnak meglepetéseket.
Elolvasom »A plexivel felszerelt, vagyis túrázásra is alkalmas sildes bukósisakok igen népszerűek manapság. Az X-Lite X551 modelljét alaposan kipróbáltuk.
Elolvasom »A Harley-Davidson Street Rod a márka többi modelljéhez képest pofátlanul olcsón kelleti magát. De vajon elég ez az üdvösséghez?
Elolvasom »A V4-es superbike kategóriában az Aprilia messze megelőzte versenytársait. A különleges RSV4 legvadabb, RF változatáról olvasónk számol be.
Elolvasom »Magyar ember építette és olyan élményeket képes adni a BMW K1200S Schwenker oldalkocsis fogat, amely semmilyen más motorhoz nem is hasonlít.
Elolvasom »